FÖLDALATTI TERMÉSZET
FÖLD ALATT ÉLŐ TERMÉSZET
A föld alatt, a talajban vagy részben a talajban élő természet nevezhető talajlakó élővilágnak. Ezen élővilág talajfaunájának egy része nagyrészt tartósan kötődik a föld alatti környezethez, másik része csupán részben, mint búvóhelyhez. Részben a talajban, abból élnek a magasabbrendű növények is, amelyek a talajflóra részekénti gyökérzetükkel hálózzák be a talajt és magasságuktól függően az alatta levő földrétegeket.
A talaj a földkéreg legkülső, laza, termékeny takarója, a föld termőrétege. A talaj mélysége (talajréteg vastagsága) a talajképző alap(anya)kőzettel (a C szinttel) együtt talajtípustól függően meghaladhatja a két métert. A talajvíz mélysége a legfelső vízzáró réteg mélységétől függően 50 m-ig terjedhet, átlagosan 3 - 6 m.
A talajnak a különböző rendszertanokban mintegy negyven típusa van a váztalajoktól az erdőtalajokon, a csernozjom (mezőségi) talajokon, a szikes talajokon, a réti talajokon, az öntés- és lejtőhordalék talajokon stb. keresztül a láptalajokig. A termőréteg vastagság, a termékenység, a talaj élővilága a talajtípustól is függően változó. A talaj biztosítja élővilága számára az életfeltételeket, az élővilág pedig alapvetően hozzájárul a talajléthez és - fejlődéshez.
A talaj kialakulása rendkívül hosszú folyamat (10 cm talajréteg kialakulásához mintegy kétezer év szükséges), a pusztulása gyorsabb lehet. A víz által előidézett talajpusztulás az erózió, a szél okozta talajelhordás a defláció.
A menüpont alatti ismeretterjesztő publikáció célja vázlatos betekintés nyújtása és a figyelemfelhívás a talajlakó élővilágra, különböző talajhoz közvetlenül kötődő fajok általános védelmére vagy kiemelt oltalmára, továbbá a kártevők elleni biológiai védekezés alkalmazására. Kifejezetten az avarban, talajfelszínen lakó élővilággal a publikáció nem foglalkozik, bár számtalan avarban élő lény a talaj legfelső rétegét is igénybe veszi.
TALAJLAKÓ ÉLŐVILÁG
A talaj élővilága szinte végtelen számú a mikroorganizmusoktól kezdve rovarokon keresztül a talajban élő, illetve a talajban lakó emlősökig, amelyeket az alábbi számozott fejezetekben néhány REPREZENTATÍV FAJJAL mutatunk be. A talajlakó állatvilág mellett a talaj biztosítja a növények gyökérzete számára a teret és a növényi élet több alapfeltételét.
1) MIKROORGANIZMUSOK
Egy marék földben sok milliárd mikroorganizmus élhet: baktériumok, sugárgombák (a frissen szántott talaj illata a sugárgombáktól származik), fonalas gombák és algák. Ezek a mikroszervezetek a humuszképződésben játszanak jelentős szerepet, és hozzáférhetővé teszik az ásványi anyagokat a növények számára.
2) FÖLDIGILISZTA
A földigiliszta gyűrűsféreg, amely a földben folyosórendszert alakít ki kitágított pihenőüreggel. A földigiliszták talajtörmelék-fogyasztók, lazítják, valamit tisztítják a talajt a korhadékoktól és a rothadéktól, ürülékükkel pedig szervesanyagot juttatnak oda. Ellenségei a vakond, a sün és a békák.
3) TALAJLAKÓ KISEMLŐSÖK
Két kiemelt természetvédelmi oltalom alatt álló emlősállatunk van, amelyek kifejezetten talajlakó, föld alatti életet élő, ott táplálkozó lények, és amelyeknek túrásaik vannak: a nyugati földikutya és a közönséges vakond.
A NYUGATI FÖLDIKUTYA hazai elterjedése az utóbbi száz év alatt jelentősen beszűkült, és főleg a löszös-homokos talajú területeken fordul elő. Föld alatti járatrendszere akár száz méteres is lehet, és 1,5 m mélyre hatolhat. Túrásai a vakondénál nagyobbak. Növényevő, gyökerekkel, gumókkal, hagymával táplálkozó rágcsáló faj. Védetté nyilvánítása 1974-ben, fokozottan védetté nyilvánítása pedig 1979-ben történt, természetvédelmi értéke 1.000.000 Ft/egyed. Különösen veszélyeztetett vadon élő állatfajunk, élőhelyét is kiemelten védeni kell. Kb. 20 cm-es testhosszúságú és 30 dkg testtömegű rágcsáló.
Fotó: dr. Kalotás Zsolt
A VAKOND hazánk egész területén elterjedt, nem veszélyeztetett, főleg rovar-, giliszta- és csigafogyasztó faj. Összetett járatai száz méter hosszúságot is elérhetnek és 2 m mélységig hatolnak. Testhossza kb. 12 cm, testtömege 8-9 dkg. Régi neve: vakondok, pontos megnevezése: közönséges vakond. 1901 óta védett állatfaj, természetvédelmi értéke 25.000 Ft/egyed. A vakondtúrás ellenére mindenütt védett, kertekben is, ahol nagy hasznot hajt a kerti rovarkártevők fogyasztásával.
Fotók: Zámbóné Miskolczi Tímea
4) TERMÉSZETVÉDELMI OLTALOM ALATT ÁLLÓ TOVÁBBI TALAJLAKÓ, OTT REJTŐZKÖDŐ EMLŐSFAJOK
ÜRGE – 1982 óta védett, 2012 óta fokozottan védett – 250.000 Ft/egyed a természetvédelmi értéke. Járatrendszert, éjszakai és téli búvóhelyet ás. Egy emberélettel ezelőtt még szokás volt az ürgeöntés és a kiöntött ürgék földhöz vágása. De még mintegy öt évvel ezelőtt is történt illegális ürgeöntés és az ürgék elpusztítása, ami 2012 óta bűncselekmény. Az ürge néhány fokozottan védett madárfaj prédája.
CSÍKOS SZÖCSKEEGÉR – 1964 óta védett, 1979 óta fokozottan védett – 1.000.000 Ft/egyed értékkel. Más kisemlősök üregeibe költözik.
MOLNÁRGÖRÉNY - 1974 óta védett, 50.000 Ft/egyed értékkel. Az ürge és a hörcsög a jellemző prédája, és főleg az általuk készített és a saját méretére kibővített lyukakban él.
MEZEI HÖRCSÖG – 2008 óta az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős faj – 25.000 Ft/egyed a természetvédelmi értéke. Föld alatti járatokban, messzire elágazó kotorékban élnek, több ki és vészbejárattal, különféle kamrákkal (hálókamra, éléskamra, latrina). A hörcsög a növénytermesztésben keletkezett károk mérséklése érdekében védett természeti területen kívül a 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet 4/A. § (7) bekezdésében foglalt feltételekkel gyéríthető.
A CICKÁNYFAJOK között is vannak üregásók és védettek.
5) NEM VÉDETT TALAJLAKÓ EMLŐSÖK
MEZEI POCOK – Rétek és szántók rágcsáló lakója. A földfelszín alatt sekélyen, 20 - 30 cm mélységben készíti járatait, amelynek központi lakrésze kibélelt. Innen sugáralakban vannak kijáratok. Mezőgazdasági kártevő, természetes ellenségei a róka, a borz, az ölyvek stb.
ERDEI EGÉR (közönséges erdei egér, sárganyakú erdei egér) – Kistestű rágcsáló, magvakkal, bogyókkal táplálkozik. Számos ragadozó tápláléka. Két kijáratos föld alatti járatrendszerben él, éléskamrákkal, mélyen levő kibélelt fészekkamrával.
BORZ – Kislétszámú, főleg nőstényekből álló klánokban élő éjszakai menyétféle ragadozó, vezérhímmel és főnősténnyel. Föl alatti kiterjedt üregrendszerüket (borzkotorék) az egymást követő generációk sok évtizedig használják. A sokbejáratú és sokkamrás alagútjáratok több hektárra terjedhetnek ki, az alvókamrák 2-3 m mélyen találhatók. Vadászható állatfaj, lásd a képen (fotó: Zámbóné Miskolczi Tímea).
VÖRÖS RÓKA – Vadászható állatfaj, és maga is vadászik, kutyaféle ragadozó. Lakóhelye a kotorék, főleg amit borz hagy el, vagy amit borztól foglal el, kitágítva azt, de barlangban és más búvóhelyen is szívesen tanyázik. Túlszaporodásával a veszettség rezervoárja lehet, amit vakcina tartalmú csalétkekkel történő immunizálással lehet megelőzni.
6) ROVAROK
A HANGYÁK közösségalkotó rovarok, szuperszervezett állammal, föld alatti, föld feletti vagy vegyes telepekkel (hangyabolyokkal), és kasztokkal. A kasztokat tekintve vannak szárnyatlan steril nőstények (dolgozók, munkások), szárnyas termékeny hímek (herék), szárnyas, majd a megtermékenyítés után szárnyukat vesztő nőstények (1-4 királynő a hangyaállamban). Vannak rabszolgatartó hangyák is, táplálékuk növényi vagy állati eredetű. Számos hangyafaj kifejezetten hasznos életvitelt folytat, mások károkat okoznak. Hazánkban az alábbi fészeképítő hangyafajok fészkei (bolyok) védettek.
Erdei vöröshangya (1964) ⁎ Kis erdei-vöröshangya (2001)
Kis nyomottfejű-hangya (2001) ⁎ Nagy nyomottfejű-hangya (2001)
Pirosfejű vöröshangya (2001) ⁎ Réti vöröshangya (2001)
Valamennyi faj esetében 50.000 Ft a természetvédelmi érték, ami nem a faj egyedére, hanem a fészeképítő hangyafaj fészkére (bolyra) vonatkozik (zárójelben a védetté nyilvánítás éve szerepel). A hangyáknak óriási a szakirodalma, fenti sorok csupán a figyelem felkeltését célozták a menüpont témaköre szempontjából.